XC3S500E-5PQ208I Powerful and Versatile FPGA for your Electronics Project
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Xilinx
Model Number : XC3S500E-5PQ208I
Part number : XC3S500E-5PQ208I
Type : FPGA
Maximum Frequency : 300 MHz
Tradename : Spartan-3E
Number of I/Os : 158 I/O
Condition : New
Stock : In Stock
MOQ : 1
Price : Negotiable
Contact Now
Want to boost your electronics project? Check out the XC3S500E-5PQ208I!
Pros and Cons of the XC3S500E-5PQ208I: Everything You Should Know
The XC3S500E-5PQ208I also features a 4-input look-up table and 20,000 logic cells, giving you plenty of options for configuring your project. And with 208 pins, you'll have enough connectivity options to integrate your FPGA seamlessly into your existing system.
Technical features:
  • Maximum Frequency:300 MHz
  • Number of Logic Elements:10476
  • Number of I/Os:158 I/O
  • Type:Spartan-3E
  • Mounting Style:SMD/SMT
  • Supply Voltage (Min):1.140 V
  • Supply Voltage (Max):1.260 V