XC2S200-5PQG208C High-quality FPGA for your Electronics Project
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Xilinx
Model Number : XC2S200-5PQG208C
Part : XC2S200-5PQG208C
Manufacturer : Xilinx
Type : FPGA
Package/Case : PQFP-208
Distributed RAM : 75264 bit
Condition : New
Stock : In Stock
MOQ : 1
Price : Negotiable
Contact Now
Explore the Pros and Cons of Buying the XC2S200-5PQG208C FPGA
A Comprehensive Guide for Electronics Buyers
Pros:
Cons:
1. Cost: Compared to other FPGAs on the market, the XC2S200-5PQG208C model can be quite expensive.
Technical features:
  • Manufacturer:Xilinx
  • Product Category:FPGA - Field Programmable Gate Array
  • RoHS: Details
  • Series:XC2S200
  • Number of Logic Elements:5292 LE
  • Number of I/Os:140 I/O
  • Supply Voltage - Min:2.375 V
  • Supply Voltage - Max:2.625 V
  • Minimum Operating Temperature:0 C
  • Maximum Operating Temperature:+ 85 C
  • Mounting Style:SMD/SMT
  • Package/Case:PQFP-208
  • Brand:Xilinx
  • Distributed RAM:75264 bit
  • Embedded Block RAM - EBR:56 kbit
  • Maximum Operating Frequency:200 MHz
  • Moisture Sensitive:Yes
  • Number of Gates:200000
  • Number of Logic Array Blocks - LABs:1176 LAB
  • Operating Supply Voltage:2.5 V